Kuchnia w odcieniach klasycznej szarości



Oryginalność w kuchni nie musi wiązać się z ekstrawagancją kolorystyczną. Wielokrotne  stosowanie na ścianach intensywnych czy niestandardowych barw, może nie tylko nie wzbogacić wystroju wykańczanego pomieszczenia, ale wręcz je zepsuć. Zamiast szukać szokujących zestawień, warto skoncentrować na eleganckiej prostocie i sprawdzonych rozwiązaniach.

Zapraszamy więc w krainę klasycznej a ponadczasowej szarości.

 

 

Praktycznie i przytulnie

Za tradycyjną i powszechną uznaje się najczęściej kuchnię w odcieni bieli. Dzięki jasnym tonacjom uzyskuje się złudzenie znacznie większego wnętrza niż w rzeczywistości ma to miejsce. Niestety kuchnia cała w bieli jest bardzo mało praktyczna. Nie jest łatwe doprowadzenie do ładu pomieszczenia, który traktujemy jako pomieszczenie robocze. W kuchni bardzo łatwo o zachlapania, nieestetyczne plamy, zacieki, zarysowania i wszelkie zabrudzenia. Na białych meblach widoczny jest osiadający kurz oraz osad. Zupełnie inaczej jest natomiast wówczas, gdy w miejsce pospolitej bieli wprowadzimy równie szlachetną szarość. Niezawodnymi barwami w sferze aranżacyjnej będą wszelkiego typu popiele - jasne szarości. Dobrze dobrana kolorystyka i dodatki mogą na połączenie elegancji i gustowności z wygodą codziennego użytkowania. Na ciemniejszych murach i meblach kuchennych widać znacznie mniej niż na odcieniach jasnych. Nawet, jeżeli nie uda nam się doprowadzić naszego wnętrza do błysku, nie będzie problemu z zamaskowaniem ubytków w ścianach, które na szarości dużo mniej będą rzucały się w oczy, czy zabrudzenia i zaplamienia.

 

 

Szarość nie musi być nudna

Wbrew pozorom kuchnia szara nie musi być aranżacyjnie nudna. W końcu w obrębie tego koloru istnieje dziś szereg odcieni dostępnych tego koloru. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, przedstawiają w swojej ofercie wszelakie popiele, grafity o wielorakiej intensywności. Odcieni, intensywności szarości i ich pochodnych jest mnóstwo. Szykownie prezentuje się na ścianach kuchennych także marengo czy gołębi szary. Ciekawe będzie także wyróżnienie na przykład jednego z murów pomieszczenia odcieniem ołowianym czy też ziemistym. Do wszystkiego pasuje natomiast klasyczny siwy. Dla zwolenników nieco ciemniejszych barw trafna będzie tonacja brudnoszara czy stalowa. Oczywiście nie oznacza to, że wystrój naszej kuchni ma się ograniczać wyłącznie do „mysich" kolorów  ścian. Polecanym przez dekoratorów wnętrz rozwiązaniem okazuje się zestawienie szarawych odcieni z jednym, bardziej wyróżniającym się, ostrym pigmentem. Idealną parę stanowią popiel plus mocna czerwień bądź szary i pudrowy róż.


Nie tylko ściany mogą być szare

O tym, jak przedstawia się nasze wnętrze kuchenne nie przesądzają wyłącznie barwy nadawane ścianom. Warto zwrócić uwagę także na odpowiedni dobór asortymentu meblowego. Do szarego koloru znakomicie pasują elementy drewniane i drewnopodobne. Pozwalają ocieplić pomieszczenie, sprawiając, iż staje się ono dużo bardziej przytulne. Przyda się zatem postawić przykładowo na wykonany z tego surowca blat kuchenny czy parkiet. Mimo wszystko szarość powinno się dawkować z umiarem. Nie musimy malować wszystkich czterech ścian na ponuro. Możemy skoncentrować się w naszym wystroju na wyeksponowaniu jednej z nich w tonacjach popieli czy grafitu, a pozostałe zostawić jasne. Wtedy wizualną całość dopełnią akcesoria dobierane również w kolorach stalowych – blat stoliku, parapety okien, obudowa sprzętu AGD. W tej materii domownicy mają nieograniczone możliwości. Szare mogą być też części wykończenia typu płytki jak i również dodatki.

 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]