ZRÓB TO SAM - samodzielny montaż kuchni modułowej


Kuchnie modułowe to meble do samodzielnego montażu dostarczane są do odbiorcy w paczce. Jeśli zdecydujemy się na własną rękę zamontować całą zabudowę, powinniśmy podzielić pracę na etapy i dobrze się do tego przygotować.


Nieprawidłowe zamontowanie, sklejenie czy skręcenie może spowodować że zniszczymy kawałek lub cały element. Złe rozplanowanie pracy nad montażem może spowodować dodatkowe koszty i oczekiwania.

Na początek, kiedy nowa kuchnia zostanie dostarczona, należy sprawdzić czy przesyłka zawiera wszystkie potrzebne elementy. Najlepiej to porównać z listą z zamówieniem. Poszczególne elementy nowej kuchni oraz blaty należy przechowywać w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa oraz normalny poziom wilgotności powietrza. Dobrym pomysłem jest ustawienie szafek w takiej samej kolejności, w jakiej będą montowane. Nie powinno się rozpoczynać demontaż starej kuchni, zanim wszystkie elementy do nowej kuchni nie będą skompletowane. Przed rozpoczęciem prac należy odłączyć w pomieszczeniu wszystkie media - zakręcić dopływ wody, gazu i prądu.

 

 

 

Jakie narzędzia mogą się nam przydać?

 

Większość instrukcji montażowych zawiera informację o potrzebnych narzędziach, warto jednak skompletować wszystkie narzędzia potrzebne do całego montażu kuchni. 

 

Takimi niezbędnymi narzędziami które powinny znaleźć się na liście to: miarka, ołówek, wiertarko-wkrętarka, poziomica, piła kątowa, śrubokręty (płaski i krzyżowy), piła ręczna, kątownik, młotek stolarski i ściski stolarskie

Dodatkowo może przydać się piła tarczowa i wyrzynarka - do przycięcia blatu na wymiar zabudowy i wycięcia otworu na zlewozmywak.

Podczas pracy z narzędziami elektrycznymi koniecznie załóż okulary ochronne.

 

Część narzędzi uzależniona jest od rodzaju ścian, do których będą mocowane meble. Przed rozpoczęciem montażu warto ustalić, co będzie potrzebne i dobrać odpowiednie elementy mocujące.

 

 

Od czego rozpocząć montaż?

 

Mając skompletowane meble, sprzęty i narzędzia można przystąpić do naszkicowania kuchni na ścianach. Warto nanieść ołówkiem poszczególne wymiary sprawdzając rozmieszczenie dopływu wody i gazu, położenie otworów wentylacyjnych i doprowadzenie prądu. Za pomocą poziomicy warto zaznaczyć miejsca, w których zostaną zamontowane listwy do powieszenia szafek, pamiętając że minimalna przestrzeń między górnymi szafkami a blatem roboczym wynosi 56 cm.

 

 

 

 Po naniesieniu szkiców na ścianie, czas na montaż korpusów szafek według instrukcji. W pierwszej kolejności, jeśli w kuchni przewidziana jest szafka narożna to od nie powinno się rozpocząć mocowanie. Kolejne szafki będzie łatwiej dopasować, wyrównując górny poziom szafek. Po montażu górnych elementów, można zacząć umieszczenie dolnych korpusów. Ustawienie również powinno rozpocząć się od narożnika wyrównując poziom poprzez regulację nóżek. Gdy obudowy szafek są juz na swoich miejscach, pora na montaż blatów, zlewu, oświetlenia i sprzętu AGD.

 

    

 

Drugi etap montażu - blat, zlew, sprzęt AGD i oświetlenie


Przed nawierceniem i zamontowaniem blatu, warto upewnić się że ma on odpowiednie wymiary. Wycinanie otworów na zlew i płytę grzewczą w blacie warto powierzyć stolarzowi gdyż czynność ta wymaga wprawy. Krawędzie wyciętego otworu należy zabezpieczyć silikonem chroniącym przed wilgocią. Montaż sprzętu AGD powinien odbyć się według instrukcji i zlecić to wykwalifikowanym specjalistom.

 

 

Montaż półek, szuflad, frontów i uchwytów

 

Następny etap to zamontowanie prowadnic szuflad, montaż półek i zawiasów do drzwi. Należy przestrzegać instrukcji załączonych do poszczególnych akcesoriów aby sprawnie funkcjonowały. Na koniec przymocowuje się uchwyty oraz wewnętrzne systemy szafek. Kolejnym krokiem będzie przykręcenie zawiasów do frontów, przymocowanie je do korpusów i wyrównanie ich poziomu za pomocą śrub na zawiasach. Następnie skręcić szuflady i wsunąć w prowadnice przytwierdzone do korpusu. Zwieńczeniem całej kuchni jest zamocowanie cokołu oraz maskownicy aby ukryć wszelkie szczeliny w zabudowie kuchni.

 

 

 

Pielęgnacja szafek

 

Aby cieszyć się trwałością samodzielie zamontowanej kuchni, należy odpowiednio ją pielęgnować. Powierzchnie drewniane i wnętrza szafek najlepiej używać wilgotnej, miękkiej szmatki. Powinno się unikać preparatów zawierających alkohol lub amoniak, środków wybielających lub ściernych. Na koniec gotowania, mycia lub sprzątania warto osuszyć blat po każdym zachlapaniu.

 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]